sobota, 13 lipca 2013

Joanna Miszczuk - "Zalotnice i wiedźmy"

źródło
TYTUŁ: Zalotnice i wiedźmy
AUTOR: J. Miszczuk
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA WYDANIA: 2012
STRON: 424


Ponad rok temu przeczytałam książkę pani Joanny "Matki, żony, czarownice", ta saga wprost oczarowała mnie. Pierścień przekazywany z pokolenia na pokolenie kolejnej córce, prowadził mnie przez zawiłości pokoleniowe, książka o kobietach niezwykłych i silnych. Gdy tylko dowiedziałam się że jest kontynuacja  tej książki, to wiedziałam że będę chciała ją przeczytać i udało się - w końcu zobaczyłam ją na bibliotecznej półce i przygarnęłam do domu, ciekawa dalszych losów Asi i jej potomkiń zatopiłam się w lekturze ...

Asia ma swoją wymarzoną pracę, pracuje dla Dietera, znajomego ze starych czasów, rozwija się, i czuje że żyje, że odzyskuje wiarę w siebie i swoje możliwości, że jest silną kobietą, jak jej potomkinie.  Razem z córką  Kamilą mieszka w Niemczech, gdzie regularnie rozmawia przez skypa z mężem Piotrem , po jego wyskoku w bok z jej najbliższą przyjaciółką - ciągle chce ratować swoje małżeństwo. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, Asia z  Kamilą przyjeżdżają do Wrocławia, gdzie Asia odczuwa dziwny chłód ze strony Piotra, chce porozmawiać o ich przyszłości, będąc z wizytą u koleżanki w swoim wynajętym mieszkaniu dowiaduje się skąd ten chłód Piotra - są w separacji i to z jej winy - musi przejść do kontrataku, rozwód. Gdy wydaje się że wszystko pomału się układa, w wypadku ginie jej szef, a rządy w firmie przejmuje jej były - pierwszy mąż Julek, który nie przebolał rozwodu z Anią. Ani grozi bezrobocie, brak miłości, Julek chce odwetu, firma upada. Czy Asi uda się wyjść na prostą? Czy spotka swoją miłość? Czy pierścień pokaże jej drogę?

Obok codziennych rozterek Asi, poznajemy następne niesamowite kobiety z jej przeszłości, kobiety silne, mądre, dążące do celu, kobiety które zaznały prawdziwej miłości, a także kobiety bezwzględne.  Poznajemy ich historię i dalsze losy pierścienia, który teraz Asia nosi na palcu. Czy pierścień przyniesie jej szczęście i miłość? Czy będzie igrał z jej uczuciami ?

Zatopiłam się w lekturze z prawdziwą przyjemnością.  Mimo że historia Asi miejscami nie była tak frapująca jak w pierwszej części, a nawet powiedziałbym że momentami nużąca, za to historie jej potomkiń czytałam z wypiekami na twarzy, chłonąc każdą kartkę z ich życia, a same wielkie nazwiska z którymi zadawały się jej potomkinie jak choć by Nostradamus dodawały tylko pikanterii tym historiom. Wiem ktoś może powiedzieć że to chyba przesada aby kobiety z jednego rodu przez pokolenia zadawały się z najznamienitszymi swoich czasów, być może, ale nie chodzi tu o autentyczne wydarzenia to fikcja którą ma się nam dobrze czytać.
Bohaterowie wyraziści i  nie mamy problemu z określeniem ich charakterów, albo są źli albo dobrzy. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, język prosty, fabuła przejrzysta co ogólnie daje nam przyjemną wakacyjną lekturę.

Moja ocena: 4,5/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
"Trójka E-Pik"  (lekkie, wakacyjne czytadło)

19 komentarzy:

 1. może w wolnym czasie się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej sadze. Jestem ciekawa w jaki sposób pierścień pokazuje Ani jak ma postępować i jaką drogą podążać? Zawsze tajemniczy pierścień kojarzył mi się z "Arabellą", a tu proszę motyw pierścienia znajdujemy w polskiej książce obyczajowej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat czytam tę książkę, jestem również zauroczona tą sagą. Mam tylko małą uwagę, główna bohaterka ma na imię Asia :) Ale to taki drobiazg, jedna literka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) juz poprawiłam, nie wiem skąd mi się ta Ania wzięła :)

   Usuń
 4. Ja już od dawna właśnie chcę zacząć tą serię, zmotywowałaś mnie jeszcze bardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja z tą panią (autorką) przyjemności jeszcze nie mialam, ale może kiedyś się to zmieni. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam obie książki. Ja zaczęłam Matki, żony, czarownice, tak w dwa dni pochłonęłam całość i zaraz przyssałam się do Zalotnice i wiedźmy i kolejne dwa dni z głowy. Cudne, piękne i ten wątek historyczny rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zupełnie zapomniałam o tej książce a przecież miałam zamiar ją kiedyś przeczytać. Może teraz wreszcie się na nią skuszę. Zobaczę jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią zapoznam się z sagą, widać,że jest bardzo w tym klimacie:) Muszę się za nią porozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam. Pierwsza część zrobiła na mnie o wiele lepsze wrażenie. Druga była już ciut naciągana.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam wielką ochotę na tę pozycję!

  OdpowiedzUsuń
 11. Wakacyjnych lektur nigdy za wiele! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Takie wakacyjne lektury są świetne. Koniecznie muszę zajrzeć do tej książki, ale zacznę od pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
 13. Z chęcią przeczytam :) lubię takie lekkie letnie czytadła :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam nadzieję, że uda mi się upolować "Matki, żony, czarownice" oraz "Zalotnice i wiedźmy". Obie wydają się być bardzo interesujące:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Brzmi ciekawie i może się skuszę, ale ten tytuł jest tragiczny :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś tego nie czuję. Raczej zrezygnuję :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pierwszej części nie czytałam, ale z chęcią to nadrobię. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ogromnie wrażenie zrobiła na mnie okładka! Niezwykła...

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...