czwartek, 25 lipca 2013

Dorota Kania - "Cień tajnych służb"

źródło
TYTUŁ: Cień tajnych służb
AUTOR: D. Kania
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo M
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 212


Ostatnio głośno zrobiło się w blogosferze o tej książce, przeczytałam kilkanaście opinii - jedne pozytywne, inne mniej, jednym słowem można powiedzieć że książka wywołała poruszenie. Co mnie skłoniło do sięgnięcia po tę książkę - zwykła ludzka ciekawość. Jak to było? Co się stało? Dlaczego? Czy książka dostarczy mi odpowiedzi na te pytania?

"Polityczne zabójstwa, niewyjaśnione samobójstwa, niepublikowane dokumenty, nieznane archiwa" ten krótki slogan z okładki książki - przyciąga nasz wzrok i wzbudza naszą ciekawość, w połączeniu z nazwiskami o których się czyta daje dużo do myślenia. Autorka przedstawia nam trzynaście osób które straciły życie w dziwnych i tajemniczych okolicznościach,  a niektóre sprawy są niewyjaśnione do dziś, nie znaleziono zabójców, dziwne samobójstwa. Osób które znamy z pierwszych stron gazet, telewizji, osób publicznych min: Marek Papała, Sławomir Petelicki, Krzysztof Olewnik, Jacek Dębski, Alicja i Piotr Jaroszewiczowie, Marek Karp, Andrzej Lepper, Jeremiasz Barański. Autorka przedstawia nam ich historie, oraz procesy śledcze które były prowadzone. Z informacji które udało się autorce uzyskać i nam przedstawić wyłania się obraz nie do końca klarowny, dziwne matactwa w sprawach, znikające dowody, powiązania ze światem przestępczym, a do tego we wszystkich sprawach w tle pojawiają nam się ludzie ze służb specjalnych nie tylko dawnych PRL-oskich, ale również ówczesnych, oraz osoby które teraz niejednokrotnie oglądamy na ekranach naszych telewizorów. Dlaczego niektóre sprawy zostały nie rozwiązane do dziś? Czy komuś na tym zależy? 

Rozdział czternasty "Śmierć w cieniu Smoleńska" - 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku przy podchodzeniu do lądowania rozbił się samolot Tu - 154M, na pokładzie którego znajdował się prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, oraz elita polskiego narodu: generałowie, przedstawiciele Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele Kościołów: katolickiego, prawosławnego i protestanckiego, osoby prywatne, oraz załoga samolotu. Katastrofa która wywołała wstrząs ogólnonarodowy. Co do procesu wyjaśniania katastrofy i całego przebiegu lotu, nie ma o czym mówić, na pewno nie powinno to wyglądać tak jak wyglądało, ale nie na tym skupia się autorka w rozdziale czternastym, a na dziwnych wypadkach i zgonach które następowały po katastrofie, niby nic dziwnego ludzie giną i umierają. Tak owszem, ale tutaj chodzi o osoby które miały coś wspólnego bezpośrednio z katastrofa lub które mogły w znaczący sposób wpłynąć na wyniki śledztwa. Dziwne - dlaczego co do całego wyjaśnienia katastrofy jest tyle wątpliwości i pytań?

Pani Dorota Kania przybliżyła nam najbardziej zagadkowe i najgłośniejsze zabójstwa i samobójstwa,  nie wyjaśnia i nie snuje domysłów, ale rzeczowo po przeanalizowaniu dokumentów z prokuratur, sądów i IPN -u (niektóre prezentuje nam w książce) opisuje zaistniałe sytuacje. Do tego książkę czyta się dobrze, jak reportaż, jednej rzeczy jakiej mi brakło w książce do przedstawionych historii - to zdjęcia, dzięki którym książka byłaby pełniejsza.

Książka nie do końca odpowiedziała na moje pytania, które zadawałam sobie przed rozpoczęciem czytania, a po zakończeniu powstało ich jeszcze więcej. Dlaczego w tak głośnych zabójstwach i samobójstwach tak wiele rzeczy zawiodło, były takie niedopatrzenia, powiązania osób znanych ze światem przestępczym. Czy komuś na tym zależało? Czy kiedyś poznamy prawdę? Nie wiem, ale na pewno książka dostarcza nam wiele informacji o których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Moja ocena: 5/6


Za możliwość przeczytania książki dziękuję pani Dorocie z Wydawnictwa M


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


22 komentarze:

 1. Rzeczywiście często trafia się na tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nad książką się zastanawiałam, jednak ostatecznie po nią nie sięgnęłam. Może lepiej, żebym później jakichś teorii spiskowych nie zaczęła snuć... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że coraz więcej pań pisze książki tego gatunku. Myślę, że robią to bardzo dobrze i ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałem co nieco o tej książce, ale jak na razie sobie odpuszczę.

  Zapraszam do mnie: http://zaczytany--w-ksiazkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście ostatnio głośno zrobiło się w blogosferze o tej książce,ale mnie jakoś ona nie ciekawi swoją tematyką, dlatego jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również czytam wiele opinii książki. Wydaje się być ona ciekawa i interesująca, niestety, jak na razie nie mam na nią czasu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzeczywiście ostatnio na blogach robi furorę, a co gorsza za jakiś czas powinna być i u mnie :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe, ciekawe... co prawda w tym momencie nie mam ochoty na lekturę tego typu, ale myślę, że warto zapamiętać ten tytuł :) dla pewności zapiszę go sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze o tej ksiażce nie słyszałam, niemniej jednak zapowiada się bardzo interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przeczytałam ją i za jakiś czas również i u mnie pojawi się recenzja. Na początku obawiałam się, że publikacja nie spełni moich oczekiwań, bałam się, że ujęcie tematu będzie powierzchowne, jednak absolutnie nic takiego nie miało miejsca. Według mnie 10/10 :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę, że polubiłaś wydawnictwo M. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka może okazać się ciekawa. Może w przyszłości ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam i bardzo mi się ta pozycja podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Polecam, dla wszystkich. Książka na pewno wzbudza konsternację.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wszyscy o książce słyszeli, tylko nie ja. Wstyd normalnie! Muszę ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Z podobnej tematyki czytałam jedynie "Największe wpadki tajnych służb". Może skuszę się także na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie znam tej książki, ale jeśli wpadnie w moje ręce, chętnie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Książką jakoś nie jestem zainteresowana;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawa publikacja, chyba warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie do końca interesuje mnie taka tematyka, ale to na pewno ciekawa książka, bo w końcu nawiązuje do historii, które śledziło się z zapartym tchem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie na temat będzie. Możesz zadać pytanie Pani Magdalenie Kawce . Pisałaś , że miło wspominasz jej powieść. Więcej szczegółów w poście kolejny wywiad na horyzoncie.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...